Omega-3 mění složení střevní mikrobioty k lepšímu

V prosinci roku 2017 byl publikován na PubMedu tento vědecký článek, který  porovnával předchozí studie pojednávající o vlivu suplementace omega-3 mastných kyselin na stav střevní mikrobioty. V tomto přehledu bylo hodnoceno, zda omega-3 mají vliv na složení lidské střevní mikroflóry u dospělých a kojenců. Navíc bylo zmiňováno propojení tohoto tématu se záněty a poruchami chování.

Výňatky z článku:

Tak například randomizovaná zkřížená studie na 20 zdravých jedincích středního věku zdůraznila zvýšené množství bakterií produkujících butyrát po suplementaci omega-3. Jedincům byly podávány vysoké dávky omega-3 (4 g denně) smíšeného doplňku DHA/EPA po dobu osmi týdnů. Butyrát je silně protizánětlivý. Bylo skutečně prokázáno, že zlepšuje zánětlivé onemocnění střev.

Tato a podobné studie zdůraznily některé běžné změny ve střevní mikrobiotě po suplementaci omega-3. Omega-3 by tedy mohly zlepšit stav pacientů se zánětlivým onemocněním střev navrácením mikroflóry ke zdravějšímu složení. 

Další studie se zaměřily na souvislost mezi změnami střevní mikroflóry a stravou omega-3 u kojenců. Objevující se důkazy ukázaly, že získávání skladby střevních mikrobů v kojeneckém věku nezačíná porodem, jak se dlouho věřilo, prostřednictvím přirozeného porodu a následného kojení, ale spíše již v děloze. Strava matky tedy může ovlivnit správný vývoj mikrobioty kojence během těhotenství.

Několik studií ukázalo, že střevní mikrobiota je důležitá pro rozvoj systémové a střevní imunitní odpovědi. Mikrobi ve střevech produkují mnoho toxinů. V některých případech tyto toxiny prochází střevní stěnou, zvláště když je tato bariéra zničena (z důvodu zánětlivého onemocnění střev), což způsobuje další poškození. Přitom i nepatrná množství těchto toxinů v systémovém krevním oběhu mají potenciál vyvolat u lidí zánětlivou reakci. Zánět hraje roli při vzniku různých onemocnění a nedávné poznatky naznačují, že změněná střevní mikroflóra, zejména snížení počtu zdraví prospěšných střevních bakterií, jako jsou laktobacily a bifidobakterie , souvisí s metabolickými onemocněními, včetně obezity, cukrovky, kardiovaskulárních chorob, onemocnění jako cystická fibróza, neurologická onemocnění (Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba a roztroušená skleróza) a také muskuloskeletální stavy, jako je křehkost, osteoporóza a dna.

Zánět a dysbióza střeva jsou rovněž spojené s různými poruchami chování a psychickými poruchami, včetně velké depresivní poruchy, úzkosti a poruchy autistického spektra. Stále více důkazů ukazuje, že střevní mikroflóra ovlivňuje chování savců. Psychické poruchy jako je velká depresivní porucha a porucha autistického spektra se dále vyznačují vyšší propustností střeva, chronickým zánětem, a dysfunkcí osy hypotalamus–hypofýza–nadledvinky, což vede k nadměrnému stresu. To vše jsou procesy, které jsou ovlivněny tím, jaké mikrobi máme ve střevech. Prostřednictvím této osy komunikují střevní mikroflóra a centrální nervový systém různými cestami, včetně endokrinních, imunitních a nervových cest. Jak  velká depresivní porucha, tak porucha autistického spektra, se vyznačují podobnými změnami ve složení střevní mikroflóry spojenými  se zánětem ve střevech. Dysbióza je spojena se zánětem, neurovývojovými poruchami a poruchami chování. Proto správný vývoj mikroflóry se zdá být zásadní pro zaručení správné funkce mozku a vyhnutí se poruchám chování a sociálním poruchám později v životě. 

 Závěr:

Rostou důkazy o vztahu mezi dysbiózou střevní mikroflóry a patologickým zdravotním stavem. Zejména se předpokládá, že některé mikrobi vytvářejí ve střevech zánět. Složení naší mikroflóry tedy částečně určuje úroveň odolnosti vůči infekcím a náchylnost k zánětlivým onemocněním. Omega-3 mají významné účinky na střevní prostředí; na náladu a kognitivní funkce, jako je úzkost a deprese. 

Název článku "Vliv omega-3 mastných kyselin na střevní mikrofloru".  Dohledatelná na PubMed.  ZDE STUDIE.

Pro doplnění:

Zinzino BalanceOil+ 300 ml obsahuje významné množství omega-3 mastných kyselin (EPA a DHA).

Co je PubMed? PubMed najdete na internetu a je to databáze, která obsahuje přes 16 milionů citací z databáze MEDLINE. Informační zdroj Medline je jedním z nejdůležitějších informačních zdrojů v oblasti lékařství a ostatních souvisejících vědách o životě. Bibliografická databáze Medline je provozována United States National Library of Medicine (NLM) a poskytuje přístup k více než 5600 předním časopisům z biomedicíny a zdravotní péče. Je zásadním informačním zdrojem pro lékaře, zdravotní sestry, ošetřovatele a vědce, jež se věnují výzkumu. Pokrytí databáze sahá do roku 1946 a celkový počet bibliografických záznamů přesahuje 24 milionů.