Šafrán pomáhá mírnit demenci

Šafrán (Crocus sativus) se po stovky let používá k léčbě několika nemocí, jako je depresivní nálada, rakovina a kardiovaskulární poruchy. V roce 2020 byla provedena metaanalýza dosavadních vědeckých studií, kde se sledoval vliv šafránu na demenci a mírnou kognitivní poruchu. Výsledek byl následující.
Alzheimerova choroba je nejčastější typ demence. K prvním příznakům patří ztráta kognitivních schopností. Postupně se přidává poškození fyzických schopností.
Do studie byly zahrnuty demence (včetně Alzheimerovy choroby, vaskulárního onemocnění, demence s Lewyho tělísky, smíšené demence, demence související s Parkinsonovou chorobou a frontotemporální demence).
Dále byla do studie zahrnuta mírná kognitivní porucha neboli MCI. Jedná se o stav, kdy má člověk mírné potíže s kognitivními funkcemi, jako je např. paměť nebo myšlení.
Závěr:
Šafrán může mít potenciál zlepšit kognitivní funkce a aktivity každodenního života u pacientů s Alzheimerovou chorobou a mírnou kognitivní poruchou (MCI).
Název studie "Šafrán pro mírnou kognitivní poruchu a demenci: systematický přehled a metaanalýza randomizovaných klinických studií". Autory jsou ZDE. . Dohledatelná na PubMed. Odkaz
Pro doplnění:
Co je PubMed? PubMed najdete na internetu a je to databáze, která obsahuje přes 16 milionů citací z databáze MEDLINE. Informační zdroj Medline je jedním z nejdůležitějších informačních zdrojů v oblasti lékařství a ostatních souvisejících vědách o životě. Bibliografická databáze Medline je provozována United States National Library of Medicine (NLM) a poskytuje přístup k více než 5600 předním časopisům z biomedicíny a zdravotní péče. Je zásadním informačním zdrojem pro lékaře, zdravotní sestry, ošetřovatele a vědce, jež se věnují výzkumu. Pokrytí databáze sahá do roku 1946 a celkový počet bibliografických záznamů přesahuje 24 milionů.