Blog

Stránka obsahuje nejnovější poznatky i ověřené praktiky v péči o zdraví. Články se týkají stravovacích tipů proti chronickému zánětu, na podporu správné životosprávy i spánku.

Zlepšení akné po suplementaci omega-3 mastnými kyselinami
Zlepšení akné po suplementaci omega-3 mastnými kyselinami

V lednu roku 2024 byl zveřejněn na PubMedu výsledek studie,  která zkoumala vliv užívání omega-3 mastných kyselin na stav střev a tím potažmo na onemocnění akné

Výňatky z článku:

Acne vulgaris (dále jen akné) je multifaktoriální zánětlivé onemocnění kůže. Je osmým nejčastějším onemocněním na světě, které postihuje přibližně až 85 % lidí ve věku 12–25 let. Toto onemocnění bývá často dlouhodobé a má negativní dopad na fyzické a duševní zdraví pacientů.

Dosud doporučovaná léčba antibiotiky přináší následující problémy - rezistenci na antibiotika, suché sliznice, zvýšené jaterní testy, dyslipidémii (zvýšené tuky v krvi) a malformaci budoucího plodu, stejně jako neustále se vracející onemocnění. Proto je cenné najít terapii, která by mohla být jak prospěšná pro pacienty, tak dokonce odolávat vedlejším účinkům léků.

Jak všichni víme, stravovací návyky hrají nezanedbatelnou roli ve vývoji, trvání a závažnosti akné. Zvýšený příjem stravy skládající se z ryb a zdravých olejů, které jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, by mohl přispět ke zlepšení zánětlivých lézí u jedinců s akné

Střevní mikroflóra u akné souvisí se střevním typem západní stravy. A v důsledku této stravy dochází k poruše střevní mikroflóry. Zejména předchozí studie identifikovaly snížené množství Bifidobacterium, Coprobacillus, Lactobacillus , Clostridia a Clostridiales ve střevech pacientů s akné. Proto je rozumné spekulovat, že omega-3 mastné kyseliny mohou léčit akné vulgaris, a to tím, že regulují střevní flóru, což bylo v této studii objasněno na úrovni lidí i zvířat.

Na rozdíl od jiných zánětlivých obličejových dermatóz je akné považováno za chorobu západní civilizace, jako je obezita a ischemická choroba srdeční. Západní dieta (mléčné výrobky, rafinované sacharidy, komplexní směs tuků) zásadně mění střevní mikroflóru snížením rozmanitosti střevní flóry a nakonec vede k rozvoji acne vulgaris a metabolických onemocnění. Výsledky této studie jsou v souladu s literaturou, že pacienti se středně těžkou a těžkou akné vykazují nižší diverzitu střevní mikroflóry než zdraví jedinci a složení flóry vykazovalo typické střevní vlastnosti západní stravy.

Po doplnění omega-3 mastných kyselin se zvýšila nejen rozmanitost střevní mikroflóry, ale i složení po intervenci vykazovalo trend směrem ke zdravé populaci. V předchozích studiích bylo popsáno, že omega-3 mastné kyseliny zlepšují stav pacientů se zánětlivým onemocněním střev tím, že obnovují střevní mikroflóru na zdravější složky. Pacienti s akné po suplementaci omega-3 vykazovali zároveň snížené triglyceridy v krvi a zvýšený HDL ("hodný" cholesterol).

 Závěr:

Suplementace omega-3 mastných kyselin by mohla zmírnit zánět akné zvýšením množství bakterií produkujících kyselinu máselnou ve střevech. Stručně řečeno, tato studie ukázala, že suplementace omega-3 mastných kyselin ve stravě by mohla zmírnit zánět i komedony středně těžkého až těžkého akné regulací střevní mikroflóry. 

Název článku "Úloha ω-3 mastných kyselin v adjuvantní léčbě pozitivní regulací střevní mikroflóry u acne vulgaris".  Dohledatelná na PubMed.   STUDIE ZDE.

Pro doplnění:

Zinzino BalanceOil+ 300 ml obsahuje významné množství omega-3 mastných kyselin (EPA a DHA).

Co je PubMed? PubMed najdete na internetu a je to databáze, která obsahuje přes 16 milionů citací z databáze MEDLINE. Informační zdroj Medline je jedním z nejdůležitějších informačních zdrojů v oblasti lékařství a ostatních souvisejících vědách o životě. Bibliografická databáze Medline je provozována United States National Library of Medicine (NLM) a poskytuje přístup k více než 5600 předním časopisům z biomedicíny a zdravotní péče. Je zásadním informačním zdrojem pro lékaře, zdravotní sestry, ošetřovatele a vědce, jež se věnují výzkumu. Pokrytí databáze sahá do roku 1946 a celkový počet bibliografických záznamů přesahuje 24 milionů.

Číst článek
Omega-3 mění složení střevní mikrobioty k lepšímu
Omega-3 mění složení střevní mikrobioty k lepšímu

V prosinci roku 2017 byl publikován na PubMedu tento vědecký článek, který  porovnával předchozí studie pojednávající o vlivu suplementace omega-3 mastných kyselin na stav střevní mikrobioty. V tomto přehledu bylo hodnoceno, zda omega-3 mají vliv na složení lidské střevní mikroflóry u dospělých a kojenců. Navíc bylo zmiňováno propojení tohoto tématu se záněty a poruchami chování.

Výňatky z článku:

Tak například randomizovaná zkřížená studie na 20 zdravých jedincích středního věku zdůraznila zvýšené množství bakterií produkujících butyrát po suplementaci omega-3. Jedincům byly podávány vysoké dávky omega-3 (4 g denně) smíšeného doplňku DHA/EPA po dobu osmi týdnů. Butyrát je silně protizánětlivý. Bylo skutečně prokázáno, že zlepšuje zánětlivé onemocnění střev.

Tato a podobné studie zdůraznily některé běžné změny ve střevní mikrobiotě po suplementaci omega-3. Omega-3 by tedy mohly zlepšit stav pacientů se zánětlivým onemocněním střev navrácením mikroflóry ke zdravějšímu složení. 

Další studie se zaměřily na souvislost mezi změnami střevní mikroflóry a stravou omega-3 u kojenců. Objevující se důkazy ukázaly, že získávání skladby střevních mikrobů v kojeneckém věku nezačíná porodem, jak se dlouho věřilo, prostřednictvím přirozeného porodu a následného kojení, ale spíše již v děloze. Strava matky tedy může ovlivnit správný vývoj mikrobioty kojence během těhotenství.

Několik studií ukázalo, že střevní mikrobiota je důležitá pro rozvoj systémové a střevní imunitní odpovědi. Mikrobi ve střevech produkují mnoho toxinů. V některých případech tyto toxiny prochází střevní stěnou, zvláště když je tato bariéra zničena (z důvodu zánětlivého onemocnění střev), což způsobuje další poškození. Přitom i nepatrná množství těchto toxinů v systémovém krevním oběhu mají potenciál vyvolat u lidí zánětlivou reakci. Zánět hraje roli při vzniku různých onemocnění a nedávné poznatky naznačují, že změněná střevní mikroflóra, zejména snížení počtu zdraví prospěšných střevních bakterií, jako jsou laktobacily a bifidobakterie , souvisí s metabolickými onemocněními, včetně obezity, cukrovky, kardiovaskulárních chorob, onemocnění jako cystická fibróza, neurologická onemocnění (Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba a roztroušená skleróza) a také muskuloskeletální stavy, jako je křehkost, osteoporóza a dna.

Zánět a dysbióza střeva jsou rovněž spojené s různými poruchami chování a psychickými poruchami, včetně velké depresivní poruchy, úzkosti a poruchy autistického spektra. Stále více důkazů ukazuje, že střevní mikroflóra ovlivňuje chování savců. Psychické poruchy jako je velká depresivní porucha a porucha autistického spektra se dále vyznačují vyšší propustností střeva, chronickým zánětem, a dysfunkcí osy hypotalamus–hypofýza–nadledvinky, což vede k nadměrnému stresu. To vše jsou procesy, které jsou ovlivněny tím, jaké mikrobi máme ve střevech. Prostřednictvím této osy komunikují střevní mikroflóra a centrální nervový systém různými cestami, včetně endokrinních, imunitních a nervových cest. Jak  velká depresivní porucha, tak porucha autistického spektra, se vyznačují podobnými změnami ve složení střevní mikroflóry spojenými  se zánětem ve střevech. Dysbióza je spojena se zánětem, neurovývojovými poruchami a poruchami chování. Proto správný vývoj mikroflóry se zdá být zásadní pro zaručení správné funkce mozku a vyhnutí se poruchám chování a sociálním poruchám později v životě. 

 Závěr:

Rostou důkazy o vztahu mezi dysbiózou střevní mikroflóry a patologickým zdravotním stavem. Zejména se předpokládá, že některé mikrobi vytvářejí ve střevech zánět. Složení naší mikroflóry tedy částečně určuje úroveň odolnosti vůči infekcím a náchylnost k zánětlivým onemocněním. Omega-3 mají významné účinky na střevní prostředí; na náladu a kognitivní funkce, jako je úzkost a deprese. 

Název článku "Vliv omega-3 mastných kyselin na střevní mikrofloru".  Dohledatelná na PubMed.  ZDE STUDIE.

Pro doplnění:

Zinzino BalanceOil+ 300 ml obsahuje významné množství omega-3 mastných kyselin (EPA a DHA).

Co je PubMed? PubMed najdete na internetu a je to databáze, která obsahuje přes 16 milionů citací z databáze MEDLINE. Informační zdroj Medline je jedním z nejdůležitějších informačních zdrojů v oblasti lékařství a ostatních souvisejících vědách o životě. Bibliografická databáze Medline je provozována United States National Library of Medicine (NLM) a poskytuje přístup k více než 5600 předním časopisům z biomedicíny a zdravotní péče. Je zásadním informačním zdrojem pro lékaře, zdravotní sestry, ošetřovatele a vědce, jež se věnují výzkumu. Pokrytí databáze sahá do roku 1946 a celkový počet bibliografických záznamů přesahuje 24 milionů.

Číst článek
Studie potvrdila pozitivní účinek omega-3 u velké depresivní poruchy
Studie potvrdila pozitivní účinek omega-3 u velké depresivní poruchy

V květnu roku 2020 byla publikována metaanalýza, která zahrnovala 910 pacientů s velkou depresivní poruchou v 10 randomizovaných kontrolovaných studiích. Byly použity celkem 3 strategie, a to použití vysokých dávek omega-3, použití nízkých dávek omega-3 a použití placeba (tj. žádných omega-3).

Omega-3 mastné kyseliny jsou pro lidský organismus esenciálními mastnými kyselinami, což znamená, že si je tělo neumí samo "vyrobit", ale musejí být přijímány ze stravy. Přitom ale tyto mastné kyseliny, zejména EPA a DHA, hrají důležitou roli při propustnosti buněčných membrán. Buněčné membrány zajišťují správnou funkci všech našich buněk. Propustnost obalu buňky může být udržována v optimálním stavu pomocí omega-3.

V posledních letech klinické studie odhalily, že omega-3 mastné kyseliny zlepšují symptomy deprese. Účinnost omega-3 u pacientů s velkou depresivní poruchou však byla kontroverzní. Proto byla provedena tato metaanalýza.

Co bylo zjištěno?

Bylo třeba určit onu vysokou a nízkou dávku omega-3 mastných kyselin pro potřeby výzkumu. Z hlediska bezpečnosti vysokodávkovaných omega-3 je třeba věnovat pozornost jejich možným krátkodobým i dlouhodobým nežádoucím účinkům.

Prvním problémem může být riziko krvácení při krátkodobém užívání vysokých dávek omega-3. Někteří odborníci se domnívají, že riziko teoretických nežádoucích účinků nadměrného krvácení neexistuje. A důkazy z poslední doby naznačují, že při současném užívání antikoagulačních látek (látek na ředění krve) nejsou dávky do 4 g omega-3 denně spojeny se zvýšeným rizikem velkého krvácení. Pozorování na zdravých dobrovolnících odhalilo, že vysoké dávky omega-3 nemají žádný vliv na srážlivost krevních destiček. V poslední době doporučené postupy také naznačují, že teoretické riziko nadměrného krvácení při užívání omega-3 neexistuje, dokonce ani když pacienti užívají antikoagulancia (léky na ředění krve).

Druhým problémem při užívání vysokých dávek omega-3 je možný dlouhodobý nepříznivý účinek. V jedné z předchozích studií byla použita  jako účinná dávka omega-3 coby antidepresiva u Tchajwanců od 2,2 do 4,4 g/den v případě EPA a od 1,2 do 2,2 g/den v případě DHA. Tato pozorování však netrvala déle než 8 týdnů, což je nedostatek důkazů pro dlouhodobé užívání. Další dostupné důkazy naznačují, že 4 g/den omega-3 byly bezpečné a dobře tolerované po dobu až 52 týdnů léčby u japonských pacientů s hypertriglyceridémií podstupujících úpravu životního stylu. 

Na základě výše uvedených faktorů byla nakonec pro potřeby této metaanalýzy určena pro suplementaci omega-3 mastnými kyselinami dávka 2 g/den a více jako vysoká dávka. Nízká dávka nebyla stanovena.

Výsledek studie byl následující. 

Výsledky této metaanalýzy ukázaly pozitivní účinek suplementace omega-3 u pacientů s velkou depresivní poruchou. Bylo zjištěno, že účinnost vysokých dávek omega-3 je lepší než účinnost nízkých dávek. Tento výsledek je v souladu s předchozími zjištěními v jiných studiích. Bylo prokázáno, že léčba obohacená o EPA zvýšila hladiny eikosapentaenoylethanolamidu v krvi, což bylo pozitivně spojeno s klinickou remisí (vymizením příznaků deprese). 

Název studie "Suplementace vysokými dávkami omega-3 polynenasycených mastných kyselin může být lepší než nízká dávka u velké depresivní poruchy v časném období terapie, síťová metaanalýza".  Dohledatelná na PubMed.  STUDIE ZDE

Pro doplnění:

Zinzino BalanceOil+ 300 ml obsahuje významné množství omega-3 mastných kyselin (EPA a DHA).

Co je PubMed? PubMed najdete na internetu a je to databáze, která obsahuje přes 16 milionů citací z databáze MEDLINE. Informační zdroj Medline je jedním z nejdůležitějších informačních zdrojů v oblasti lékařství a ostatních souvisejících vědách o životě. Bibliografická databáze Medline je provozována United States National Library of Medicine (NLM) a poskytuje přístup k více než 5600 předním časopisům z biomedicíny a zdravotní péče. Je zásadním informačním zdrojem pro lékaře, zdravotní sestry, ošetřovatele a vědce, jež se věnují výzkumu. Pokrytí databáze sahá do roku 1946 a celkový počet bibliografických záznamů přesahuje 24 milionů.

Číst článek
Dokáží omega-3 mastné kyseliny snížit cholesterol?
Dokáží omega-3 mastné kyseliny snížit cholesterol?

V červnu roku 2023 byla publikována studie, která zahrnovala 90 randomizovaných kontrolovaných studií, uváděla celkovou velikost vzorku 72 598 účastníků a zkoumala souvislost mezi příjmem omega-3 mastných kyselin a změnami krevních lipidů (tuků) v krvi.

Navzdory všem opatřením na snížení hladiny krevních lipidů (tuků), v posledním desetiletí vzrostla celosvětová úmrtí způsobená kardiovaskulárními chorobami od roku 2010 do roku 2020 téměř o 20 %. Těmi opatřeními bylo užívání léků - statinů.

Suplementace omega‐3 polynenasycených mastných kyselin, jako je EPA a DHA, je jedním z možných přístupů ke snížení hladiny lipidů (tuků) v krvi.Výzkumníci dlouho viděli příjem omega-3 mastných kyselin jako potenciální strategii k řešení vaskulárních problémů, ale existovaly stále určité obavy. Proto byla provedena tato studie.

Výsledek studie byl následující.

Předchozí studie a metaanalýzy, které zkoumaly vliv suplementace omega-3 na cholesterol v krvi, nebyly schopny odhalit významný vztah mezi dávkou a odezvou organismu. Mnoho studií se zabývá dávkou EPA 1,8 g/den nebo nižší. Ty však neměly sílu ovlivnit hladinu tuků v krvi.

Právě citovaná analýza však doporučuje užívat více než 2 g/den omega-3, aby se zajistilo, že absorbované účinné látky se skutečně dostanou do tkání, jako je buněčná membrána. Jak jsme uvedli výše, dříve provedené klinické studie odhalily, že suplementace omega-3 méně než 1 g/den vedla k velmi omezenému snížení aterosklerotického kardiovaskulárního rizika závažných cévních příhod a úmrtíNaopak u pacientů s hypertriglyceridémií, kteří byli léčeni střední až vysokou dávkou omega-3, byla menší pravděpodobnost rozvoje ischemických příhod, včetně úmrtí na kardiovaskulární příhody.

Tato právě citovaná studie odhalila, že mezi příjmem DHA + EPA a změnami LDL‐cholesterolu nebo HDL‐cholesterolu byly nalezeny významné vztahy dávka–odpověď. Znamená to, že výše užité dávky omega-3 ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi.

Zvyšující se kombinovaná suplementace omega-3 (tedy EPA a DHA) je spojena s větším snížením triglyceridů i non-HDL‐cholesterolu. Přičemž non-HDL cholesterol se ukazuje být lepším prediktorem rizika kardiovaskulárních příhod než LDL cholesterol . 

Závěr: 

Použití nového modelu zkoumání v této studii odhaluje jasnou odezvu při dávkách vyšších než 2 g/den suplementace DHA + EPA v hladinách triglyceridů a non‐HDL‐cholesterolu, kdy došlo k jejich snížení. Dále bylo zjištěno, že jedinci, kteří jsou vystaveni vysokému riziku rozvoje kardiovaskulárního onemocnění, jako jsou pacienti s hyperlipidémií (vysoký cholesterol a triglyceridy v krvi) a nadváhou/obezitou, mohou lépe reagovat na příznivé účinky omega-3. Tento výzkum pomohl zlepšit naše chápání, proč měly v dřívějších výzkumech nízké dávky omega-3 mírné účinky na redukci lipidů v krvi. 

Název studie "Asociace mezi příjmem omega-3 mastných kyselin a dyslipidémií: kontinuální metaanalýza dávka-odpověď randomizovaných kontrolovaných studií".  Dohledatelná na PubMed ZDE STUDIE.

Pro doplnění:

Zinzino BalanceOil+ 300 ml obsahuje významné množství omega-3 mastných kyselin (EPA a DHA).

Co je PubMed? PubMed najdete na internetu a je to databáze, která obsahuje přes 16 milionů citací z databáze MEDLINE. Informační zdroj Medline je jedním z nejdůležitějších informačních zdrojů v oblasti lékařství a ostatních souvisejících vědách o životě. Bibliografická databáze Medline je provozována United States National Library of Medicine (NLM) a poskytuje přístup k více než 5600 předním časopisům z biomedicíny a zdravotní péče. Je zásadním informačním zdrojem pro lékaře, zdravotní sestry, ošetřovatele a vědce, jež se věnují výzkumu. Pokrytí databáze sahá do roku 1946 a celkový počet bibliografických záznamů přesahuje 24 milionů.

Číst článek
Proč je tak důležitý poměr mezi omega 6 a 3 mastnými kyselinami
Proč je tak důležitý poměr mezi omega 6 a 3 mastnými kyselinami

Z odborného článku publikovaného v říjnu roku 2002 na PubMedu (co je PubMed - dole pod článkem) vyplývá, že poměr mezi omega-6 a omega-3 mastnými kyselinami v našem těle je velice významný pro naše zdraví. Posouzení obsažené v tomto článku vydalo Centrum pro genetiku, výživu a zdraví ve Washingtonu.

Z článku:

Několik zdrojů informací naznačuje, že lidské bytosti se vyvinuly na stravě s poměrem mastných kyselin omega-6 k omega-3 přibližně 1:1. V naší současné západní stravě je již ale tento poměr většinou 15:1. Západní strava má nedostatek omega-3 mastných kyselin a má nadměrné množství omega-6 mastných kyselin ve srovnání se stravou, na které se lidské bytosti vyvinuly a jejich genetické vzorce byly vytvořeny.

Nadměrné množství omega-6 kyselin a velmi vysoký poměr mezi omega-6/omega-3, jak se vyskytuje v dnešní západní stravě, podporují rozvoj mnoha onemocnění, včetně kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny a zánětlivých a autoimunitních onemocnění. 

Pokud pacienti s kardiovaskulárním onemocněním udržovali svůj poměr 4:1, klesla celková mortalita o 70%. Poměr 2,5:1 snížil bujení rektálních buněk u pacientů s kolorektálním karcinomem, zatímco poměr 4:1 neměl žádný účinek. Nižší poměr omega-6/omega-3 u žen s rakovinou prsu byl spojen se sníženým rizikem. Poměr 2-3:1 potlačoval zánět u pacientů s revmatoidní artritidou a poměr 5:1 měl příznivý účinek na pacienty s astmatem, zatímco poměr 10:1 měl nepříznivé důsledky. 

Nižší poměr omega-6/omega-3 mastných kyselin je více žádoucí pro snížení rizika mnoha chronických onemocnění s vysokou prevalencí v západních společnostech.

 

Název článku "Význam poměru omega-6/omega-3 esenciálních mastných kyselin".  Dohledatelný na PubMed. ZDE.

Pro doplnění:

Zinzino BalanceOil+ 300 ml obsahuje významné množství omega-3 mastných kyselin (EPA a DHA).

 

Co je PubMed? PubMed najdete na internetu a je to databáze, která obsahuje přes 16 milionů citací z databáze MEDLINE. Informační zdroj Medline je jedním z nejdůležitějších informačních zdrojů v oblasti lékařství a ostatních souvisejících vědách o životě. Bibliografická databáze Medline je provozována United States National Library of Medicine (NLM) a poskytuje přístup k více než 5600 předním časopisům z biomedicíny a zdravotní péče. Je zásadním informačním zdrojem pro lékaře, zdravotní sestry, ošetřovatele a vědce, jež se věnují výzkumu. Pokrytí databáze sahá do roku 1946 a celkový počet bibliografických záznamů přesahuje 24 milionů.

Číst článek
Vliv omega-3 mastných kyselin na mužskou neplodnost
Vliv omega-3 mastných kyselin na mužskou neplodnost

V únoru roku 2018 byla publikována metaanalýza založená na randomizovaných kontrolovaných studiích u 290 neplodných mužů. Zkoumání probíhalo od ledna 1990 do prosince 2017.

Cílem bylo zhodnotit účinek omega-3 mastných kyselin (DHA a EPA) na parametry spermií včetně celkové koncentrace spermií, pohyblivosti spermií, DHA spermií a koncentrace DHA v semenné plazmě u neplodných mužů. 

Výsledek byl následující.

Metaanalýzou se podařilo prokázat, že doplňování omega-3 mastných kyselin neplodným mužům vedlo k významnému zlepšení motility spermií a koncentrace DHA v semenné plazmě.

Závěr: 

Provedená analýza ukázala, že léčba omega-3 významně zvýšila motilitu spermií a koncentraci DHA v semenech .

 

Název studie "Vliv omega-3 mastných kyselin, EPA a/nebo DHA na mužskou neplodnost: Systematický přehled a metaanalýza".  Autory jsou Banafshe Hosseini Mahdieh Nourmohamadi Shima Hajipour Mohsen Taghizadeh Zatolláh Asemi Seyed Ali Keshavarz Sadegh Jafarnejad . Dohledatelná na PubMed. ZDE.

Pro doplnění:

Zinzino BalanceOil+ 300 ml obsahuje významné množství kyseliny eikosapentaenové (EPA) a kyseliny dokosahexanové (DHA).

Co je PubMed? PubMed najdete na internetu a je to databáze, která obsahuje přes 16 milionů citací z databáze MEDLINE. Informační zdroj Medline je jedním z nejdůležitějších informačních zdrojů v oblasti lékařství a ostatních souvisejících vědách o životě. Bibliografická databáze Medline je provozována United States National Library of Medicine (NLM) a poskytuje přístup k více než 5600 předním časopisům z biomedicíny a zdravotní péče. Je zásadním informačním zdrojem pro lékaře, zdravotní sestry, ošetřovatele a vědce, jež se věnují výzkumu. Pokrytí databáze sahá do roku 1946 a celkový počet bibliografických záznamů přesahuje 24 milionů.

Číst článek
Omega-3 mastné kyseliny a rakovina trávicího traktu
Omega-3 mastné kyseliny a rakovina trávicího traktu

V květnu roku 2020 byla publikována metaanalýza 25 vědeckých studií provedená na 1 247 271 účastnících a 23 173 pacientech s rakovinou trávicího systémuVětšina studií byla provedena v Severní Americe nebo Evropě. Sedm studií bylo provedeno v Asii. Jedna studie byla mezinárodní.

Do zkoumání byly zahrnuty tyto typy rakovin: rakovina dutiny ústní/hltanu, rakovina jícnu, rakovina tlustého střeva, rakovina slinivky, hepatocelulární karcinom (rakovina jater) a kolorektální karcinom.

Výsledek studie byl následující.

Karcinomy trávicího systému jsou nejčastějšími zhoubnými nádory na světě. Každý rok přibývají tři miliony nových případů, což představuje téměř 30 % všech druhů rakoviny. Výskyt rakoviny trávicího systému bude neustále narůstat, a to především v důsledku trendů rakoviny žaludku a kolorektálního karcinomu.

 V této metaanalýze 25 studií bylo prokázáno, že omega-3 mastné kyseliny pravděpodobně snižují riziko výskytu rakoviny až o 17 %. Byla také nalezena souvislost mezi omega-3 a rizikem kolorektálního karcinomu, rakoviny ústní dutiny/hltanu, jícnu a rakoviny tlustého střeva.

Nebyla však pozorována žádná významná souvislost mezi příjmem omega-3 PUFA a rizikem rakoviny pankreatu (slinivky) a hepatocelulárního karcinomu (rakoviny jater).

Bylo zjištěno, že ochranné účinky na rakovinu trávicího systému byly pozorovány u DHA a EPA, ale ne u DPA nebo ALA. Také mořské omega-3 mastné kyseliny měly lepší kardioprotektivní účinky.

Tato metaanalýza měla určitou sílu. Toto je první důkaz, který ukazuje, že omega-3 mohou snížit riziko kolorektálního karcinomu. Navíc velká velikost vzorku poskytla spolehlivé výsledky s větší přesností a statistickou silou. 

Závěr: 

Zjištění ukazují, že omega-3 by měly být zdravou složkou stravy pro prevenci rakoviny trávicího systému (zejména rakoviny tlustého střeva a konečníku, jícnu, tlustého střeva a dutiny ústní/hltanu).

Výskyt rakoviny trávicího traktu se snižuje se zvyšujícím se příjmem omega-3 mastných kyselin. 

 

Název studie "Příjem omega-3 PUFA a riziko rakoviny trávicího systému".  Autory jsou Jian Wang , MD, Yueyang Zhang , MD, a Long Zhao , MD  . Dohledatelná na PubMed. ZDE

Pro doplnění:

Zinzino BalanceOil+ 300 ml obsahuje významné množství kyseliny eikosapentaenové (EPA) a kyseliny dokosahexanové (DHA).

Co je PubMed? PubMed najdete na internetu a je to databáze, která obsahuje přes 16 milionů citací z databáze MEDLINE. Informační zdroj Medline je jedním z nejdůležitějších informačních zdrojů v oblasti lékařství a ostatních souvisejících vědách o životě. Bibliografická databáze Medline je provozována United States National Library of Medicine (NLM) a poskytuje přístup k více než 5600 předním časopisům z biomedicíny a zdravotní péče. Je zásadním informačním zdrojem pro lékaře, zdravotní sestry, ošetřovatele a vědce, jež se věnují výzkumu. Pokrytí databáze sahá do roku 1946 a celkový počet bibliografických záznamů přesahuje 24 milionů.

 

Číst článek
Šafrán pomáhá mírnit demenci
Šafrán pomáhá mírnit demenci

Šafrán (Crocus sativus) se po stovky let používá k léčbě několika nemocí, jako je depresivní nálada, rakovina a kardiovaskulární poruchy. V roce 2020 byla provedena metaanalýza dosavadních vědeckých studií, kde se sledoval vliv šafránu na demenci a mírnou kognitivní poruchu. Výsledek byl následující.

Alzheimerova choroba je nejčastější typ demence. K prvním příznakům patří ztráta kognitivních schopností. Postupně se přidává poškození fyzických schopností.

Do studie byly zahrnuty demence (včetně Alzheimerovy choroby, vaskulárního onemocnění, demence s Lewyho tělísky, smíšené demence, demence související s Parkinsonovou chorobou a frontotemporální demence).

Dále byla do studie zahrnuta mírná kognitivní porucha neboli MCI. Jedná se o stav, kdy má člověk mírné potíže s kognitivními funkcemi, jako je např. paměť nebo myšlení.

 

Závěr: 

Šafrán může mít potenciál zlepšit kognitivní funkce a aktivity každodenního života u pacientů s Alzheimerovou chorobou a mírnou kognitivní poruchou (MCI).

Název studie "Šafrán pro mírnou kognitivní poruchu a demenci: systematický přehled a metaanalýza randomizovaných klinických studií".  Autory jsou Zahra Ayati Guoyan Yang Mohammad Hossein Ayati Seyed Ahmad Emami Dennis Chang . Dohledatelná na PubMed. Odkaz ZDE.

 Pro doplnění:

Produkt VIVA od Zinzino

Co je PubMed? PubMed najdete na internetu a je to databáze, která obsahuje přes 16 milionů citací z databáze MEDLINE. Informační zdroj Medline je jedním z nejdůležitějších informačních zdrojů v oblasti lékařství a ostatních souvisejících vědách o životě. Bibliografická databáze Medline je provozována United States National Library of Medicine (NLM) a poskytuje přístup k více než 5600 předním časopisům z biomedicíny a zdravotní péče. Je zásadním informačním zdrojem pro lékaře, zdravotní sestry, ošetřovatele a vědce, jež se věnují výzkumu. Pokrytí databáze sahá do roku 1946 a celkový počet bibliografických záznamů přesahuje 24 milionů.

Číst článek
Studie: vitamín D a omega-3 zlepšují stav autoimunitních onemocnění
Studie: vitamín D a omega-3 zlepšují stav autoimunitních onemocnění

V lednu roku 2022 byla publikována randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná, celostátní studie provedená ve Spojených státech amerických na 25 871 účastnících. Tématem byl vliv suplementace vitamínem D a omega-3 mastnými kyselinami na autoimunitní onemocnění. Sledování trvalo 5 let. Výsledek studie byl následující.

Autoimunitní onemocnění je zánětlivá autoimunitní reakce na vlastní tkáně. Autoimunitní nemoci jsou třetí hlavní příčinou nemocnosti v industrializovaném světě a hlavní příčinou úmrtnosti u žen. Jsou to chronická onemocnění s velkou společenskou a ekonomickou zátěží v důsledku nedostatku účinné léčby.

Zkoumaným se podával vitamin D (2000 IU/den) a omega 3 mastné kyseliny (1000 mg/den) a placebo. Účastníci sami hlásili všechna autoimunitní onemocnění; tato onemocnění byla potvrzena rozsáhlou kontrolou lékařské dokumentace. Jednalo se o nemoci: revmatoidní artritida, revmatická polymyalgie, autoimunitní onemocnění štítné žlázy, psoriáza, zánětlivé onemocnění střev a všechny ostatní.

Na začátku studie byly všem ochotným účastníkům odebrány vzorky krve. Byli testováni na množství vitamínu D a omega-3 index v krvi. 

Studie ukázala na zvýšený účinek po delší době suplementace. Když byly brány v úvahu pouze poslední tři roky intervence, skupina s vitaminem D měla o 39 % méně účastníků s potvrzeným autoimunitním onemocněním než skupina s placebem; zatímco skupina s omega 3 mastnými kyselinami měla o 10 % méně účastníků s potvrzeným autoimunitním onemocněním než skupina s placebem.

A suplementace jak vitaminu D, tak omega 3 mastných kyselin snížila autoimunitní onemocnění asi o 30 % oproti samotnému placebu. Výskyt revmatoidní artritidy byl přibližně o 40 % nižší ve skupinách suplementace než ve skupinách s placebem.

Závěr: 

Tato studie se staršími dospělými ve Spojených státech zjistila, že suplementace vitaminem D a omega 3 mastnými kyselinami po dobu pěti let snížila výskyt autoimunitních onemocnění ve srovnání s žádnou suplementací.

Klinický význam této studie je vysoký, protože se jedná o dobře tolerované, netoxické doplňky stravy a chybí další účinná léčba ke snížení výskytu autoimunitních onemocnění.

  • Vitamin D reguluje širokou škálu genů zapojených do zánětu a imunity a v předchozích pozorovacích studiích byl nekonzistentně spojován se sníženým rizikem několika autoimunitních onemocnění.
  • Omega 3 mastné kyseliny s dlouhým řetězcem z mořských zdrojů snižují systémový zánět a zlepšují symptomy u některých autoimunitních onemocnění.

Název studie "Suplementace vitamínu D a mořských omega 3 mastných kyselin a indidentní autoimunitní onemocnění: VITAL randomizovaná kontrolovaná studie".  Autory jsou Jill Hahnová Nancy R Cook Erik K Alexander Sonia Friedmanová Joseph Walter Vadim Bubeš Řehoř Kotler Já-Min Lee JoAnn E Manson  a Karen H Costenbader . Dohledatelná na PubMed.

Pro doplnění:

Zinzino BalanceOil+ 300 ml obsahuje významné množství kyseliny eikosapentaenové (EPA) a kyseliny dokosahexanové (DHA).

Zinzino Zinoshine+ obsahuje vitamín D a hořčík, který je důležitý pro vstřebání vitamínu D.

Co je PubMed? PubMed najdete na internetu a je to databáze, která obsahuje přes 16 milionů citací z databáze MEDLINE. Informační zdroj Medline je jedním z nejdůležitějších informačních zdrojů v oblasti lékařství a ostatních souvisejících vědách o životě. Bibliografická databáze Medline je provozována United States National Library of Medicine (NLM) a poskytuje přístup k více než 5600 předním časopisům z biomedicíny a zdravotní péče. Je zásadním informačním zdrojem pro lékaře, zdravotní sestry, ošetřovatele a vědce, jež se věnují výzkumu. Pokrytí databáze sahá do roku 1946 a celkový počet bibliografických záznamů přesahuje 24 milionů.

Číst článek
Co má vliv na endometriózu
Co má vliv na endometriózu

V únoru roku 2023 byla publikována vědecká studie na téma: Strava a endometrióza. Výsledek studie byl následující.

Endometrióza je onemocnění u žen v plodném věku, které postihuje přibližně 5-15 % ženské populace. Příčina vzniku endometriózy je složitá, mnohostranná a není zcela pochopena. U endometriózy, což je chronický zánětlivý stav související s estrogenem, hraje estrogen hlavní roli v růstu endometriálních buněk. Primárními příznaky endometriózy jsou chronická bolest břicha, neobvykle silné bolesti v podbřišku a hluboká bolest při pohlavním styku. Kromě toho může endometrióza také snižovat plodnost. Cílem tohoto přehledu je aktualizovat poznatky o vlivu dietních tuků na rozvoj endometriózy a chronického zánětu u žen s endometriózou a dietoterapií.

Nasycené mastné kyseliny dominují v živočišných produktech, jako je máslo, sádlo, červené maso, sýr a mléko, a v některých rostlinných tucích, jako je palmový olej, olej z palmových jader a kokosový olej. Ženám s endometriózou by měla být doporučena dieta s nízkým obsahem nasycených mastných kyselin, zejména živočišné produkty.

Mononenasycené mastné kyseliny jsou primárně odvozené z řepkového oleje, olivového oleje, ořechů a plnotučných mléčných výrobků. Zdá se, že doporučení zvýšit příjem potravin bohatých na mononenasycené mastné kyseliny je podpořeno studiemi, které ukazují, že ženy s endometriózou konzumují méně těchto mastných kyselin než ženy bez tohoto onemocnění. Středomořská strava, charakterizovaná vysokým příjmem olivového oleje, dobrého zdroje mononenasycených mastných kyselin, je navíc spojována s nižší úrovní zánětu.  

Polynenasycené mastné kyseliny jsou esenciální (savci si je nedokáží sami vytvořit a musí je přijímat stravou) a převládající v rostlinných olejích, ořeších a semenech. Další z uvedených kyselin najdeme v listové zelenině, ořeších, sójových bobech, lněném semínku, chia a rostlinných olejích. Tyto mastné kyseliny se přeměňují na EPA a DHA, které lze získat také z ryb, doplňků s rybím olejem a dalších mořských produktů. Komplexní přehled zjistil, že zvýšená konzumace rybího oleje snížila intenzitu bolesti a vedla k menšímu užívání léků proti bolesti a kratšímu trvání bolesti u žen s endometriózou. Dvojitě zaslepená, randomizovaná, placebem kontrolovaná studie, která zkoumala vztah mezi nutriční suplementací 1000 mg rybího oleje a modifikací symptomů endometriózy u dospívajících dívek a mladých žen s endometriózou, zjistila, že suplementace vedla ke snížení bolesti.

Většina transmastných kyselin byla vyrobena během průmyslového zpracování rostlinných olejů procesem hydrogenace. Průmyslové zpracování těchto tuků bylo převážně klasifikováno jako škodlivé pro lidské zdraví. Mezi potravinářské produkty s transmastnými kyselinami patří sušenky, hranolky, krekry, koblihy, margarín, čokoláda a smažené kuře. Dietní doporučení doporučují příjem transmastných kyselin snížit pod 1 % energie nebo co nejnižší, což pomáhá předcházet nemocem souvisejícím s dietou a metabolickým onemocněním. I pro ženy s endometriózou je doporučeno co nejvíce omezit trasnmastné tuky ve stravě.

Závěr z provedené metaanalýzy:

Bylo prokázáno, že strava bohatá na nasycené mastné kyseliny (máslo, sádlo, červené maso, sýr a mléko) a transmastné kyseliny (sušenky, hranolky, krekry, koblihy, margarín, čokoláda a smažené kuře) může mít nepříznivý vliv na průběh a léčbu endometriózy. Tyto složky stravy stimulují produkci prozánětlivých cytokinů a zvyšují zánět. 

Bylo také zjištěno, že při výměně nasycených mastných kyselin (máslo, sádlo, červené maso, sýr a mléko) ve stravě za mononenasycené mastné kyseliny (řepkový olej, olivový olej, ořechy a plnotučné mléčné výrobky), se eliminuje zánět v těle.  Zároveň ženám s endometriózou je doporučeno zvýšit příjem omega 3 mastných kyselin, zejména EPA a DHA, které snižují příznaky bolestí a zánětu. Důležité je věnovat pozornost poměru EPA:AA (poměr kyseliny eikosapentaenové a arachidonové).

Pro doplnění:

Poměr EPA:AA je vlastně poměr omega 6 a omega 3 mastných kyselin, který si můžete změřit domácím testem od Zinzino.

Zinzino BalanceOil+ 300 ml obsahuje významné množství kyseliny eikosapentaenové (EPA) a kyseliny dokosahexanové (DHA).

 

Název metaanalýzy "Role dietních tuků ve vývoji a léčbě endometriózy". Autory jsou WAngelika Marcinkowska Magdalena Górnická . Dohledatelná na PubMed.

Co je PubMed? PubMed najdete na internetu a je to databáze, která obsahuje přes 16 milionů citací z databáze MEDLINE. Informační zdroj Medline je jedním z nejdůležitějších informačních zdrojů v oblasti lékařství a ostatních souvisejících vědách o životě. Bibliografická databáze Medline je provozována United States National Library of Medicine (NLM) a poskytuje přístup k více než 5600 předním časopisům z biomedicíny a zdravotní péče. Je zásadním informačním zdrojem pro lékaře, zdravotní sestry, ošetřovatele a vědce, jež se věnují výzkumu. Pokrytí databáze sahá do roku 1946 a celkový počet bibliografických záznamů přesahuje 24 milionů.

Číst článek
Vědecká studie prokázala zlepšení osteoartrózy po suplementaci omega-3
Vědecká studie prokázala zlepšení osteoartrózy po suplementaci omega-3

V květnu roku 2023 byla publikována metaanalýza (posouzení předchozích vědeckých studií se stejným tématem) na téma: Osteoartróza a suplementace omega-3 mastnými kyselinami. Výsledek studie byl následující.

Celosvětově je osteoartróza (kolene, ramene, kyčle, páteře nebo i malých kloubů ruky) nejčastějším degenerativním kloubním onemocněním postihujícím chrupavku a okolní tkáně, které se celosvětově stalo hlavní příčinou invalidity, zejména u starší populace. V praxi se používá řada léků, jako jsou analgetika a nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), metotrexát, hydroxylchlorochin a další]. Vzhledem k potenciálním nežádoucím účinkům spojeným s dlouhodobým užíváním těchto léků a nízkou účinností těchto látek však značná část pacientů hledala alternativní možnosti pro zmírnění symptomů a zlepšení funkce.

Omega-3 polynenasycené mastné kyseliny, zejména kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexanová (DHA), byly navrženy jako účinné pro pacienty s osteoartózou kvůli jejich účinnosti při zmírňování zánětlivé reakce a degradace chrupavky. Do zkoumané skupiny bylo zahrnuto celkem 1020 pacientů, kteří dostávali denní suplementaci omega-3 350–2400 mg.

Závěr z provedené metaanalýzy: Suplementace omega-3 mastnými kyselinami u pacientů s osteoartrózou je účinná při úlevě od bolesti a zlepšení funkce kloubů

Zinzino BalanceOil+ 300 ml obsahuje významné množství kyseliny eikosapentaenové (EPA) a kyseliny dokosahexanové (DHA).

 

Název metaanalýzy "Účinek suplementace omega-3 polynenasycených mastných kyselin u pacientů s osteoartrózou: metaanalýza". Autory jsou Wen Deng , Zhiqian Yi , Enzhi Yin , Rui Lu , Hongbo You  a Xuefeng Yuan . Dohledatelná na PubMed.

Co je PubMed? PubMed najdete na internetu a je to databáze, která obsahuje přes 16 milionů citací z databáze MEDLINE. Informační zdroj Medline je jedním z nejdůležitějších informačních zdrojů v oblasti lékařství a ostatních souvisejících vědách o životě. Bibliografická databáze Medline je provozována United States National Library of Medicine (NLM) a poskytuje přístup k více než 5600 předním časopisům z biomedicíny a zdravotní péče. Je zásadním informačním zdrojem pro lékaře, zdravotní sestry, ošetřovatele a vědce, jež se věnují výzkumu. Pokrytí databáze sahá do roku 1946 a celkový počet bibliografických záznamů přesahuje 24 milionů.

Číst článek
Z metaanalýzy: Florotaniny potlačují metabolický syndrom
Z metaanalýzy: Florotaniny potlačují metabolický syndrom

V listopadu roku 2022 byla publikována metaanalýza (posouzení předchozích vědeckých studií se stejným tématem) na téma: Florotaniny zlepšují metabolismus lipidů při vysokoenergetické dietě u potkanů. Výsledkem této práce bylo následující zjištění.

Ascophyllum nodosum a Fucus vesiculosus jsou mořské řasy, které obsahují jedinečné polyfenoly zvané florotaniny. Florotaniny mají různé farmakologické účinky a jsou extrémně slibné pro použití při léčbě metabolického syndromu.

Výsledky metaanalýzy ukázaly, že krysy, které byly krmeny vysokoenergetickou stravou (nutno podotknout, že dnešní moderní strava je skutečně velice energetická = přebytek kalorií, málo živin) a léčeny extraktem bohatým na florotaniny z výše uvedených řas, měly významně nižší hladinu cukru v krvi nalačno, celkově nižší hladiny cholesterolu triacylglyceridů v játrech. Zároveň měly vyšší hladiny inzulínu v séru a vyšší hladiny HDL "hodného cholesterolu" než v případě krys, které byly krmeny samotnou vysoce energetickou stravou

 Kromě toho patologická analýza odhalila, že extrakt bohatý na florotanin by mohl významně snížit velikost adipocytů kolem nadvarlete.

Dále se u krys léčených extraktem bohatým na florotanin významně snížily hladiny interleukinu 6, který hraje roli u chronických zánětů, např. u revmatoidní artritidy. Rovněž se jim významně snížily hladiny tumor nekrotizujícího faktoru alfa, který u pacientů s revmatickými onemocněními vede ke zhoršení zánětlivých projevů.

Závěr z provedené metaanalýzy: Mořské řasy Ascophyllum nodosum a Fucus vesiculosus mohou pomoci léčit hyperlipidemii, inzulínovou rezistenci, jaterní steatózu a související zánět.

Multivýživový doplněk Xtend+ obsahuje kromě jiných důležitých nutrientů také extrakt z řas (Ascophyllum nodosum).

 

Název metaanalýzy "Extrakty z Ascophyllum nodosum a Fucus vesiculosus Zlepšený metabolismus lipidů a zánět u potkanů ​​s hyperlipidemií vyvolanou vysokoenergetickou dietou". Autory jsou Yu-Tang Tung Chieh-Hsi WuWen-Chao ChenChun-Hsu PanYi-Wen ChenShu-Ping TsaoChia-Jung ChenHui-Yu Huang . Dohledatelná na PubMed.

Co je PubMed? PubMed najdete na internetu a je to databáze, která obsahuje přes 16 milionů citací z databáze MEDLINE. Informační zdroj Medline je jedním z nejdůležitějších informačních zdrojů v oblasti lékařství a ostatních souvisejících vědách o životě. Bibliografická databáze Medline je provozována United States National Library of Medicine (NLM) a poskytuje přístup k více než 5600 předním časopisům z biomedicíny a zdravotní péče. Je zásadním informačním zdrojem pro lékaře, zdravotní sestry, ošetřovatele a vědce, jež se věnují výzkumu. Pokrytí databáze sahá do roku 1946 a celkový počet bibliografických záznamů přesahuje 24 milionů.

Číst článek
Z metaanalýzy: Omega-3 mastné kyseliny pro zdravé srdce
Z metaanalýzy: Omega-3 mastné kyseliny pro zdravé srdce

V prosinci roku 2022 byla publikována metaanalýza (posouzení předchozích vědeckých studií se stejným tématem) na téma omega-3 mastné kyseliny a kardiovaskulární zdraví. Výsledkem této práce bylo následující zjištění.

Dvacet procent úmrtí ve Spojených státech je v důsledku kardiovaskulárních onemocnění. U pacientů s hyperlipidémií a hypertriglyceridémií studie prokázaly vysoký výskyt náhlých kardiovaskulárních příhod navzdory použití statinů.

Americké zdravotní instituce pro kardiovaskulární choroby doporučují používat zvýšené triglyceridy  jako „riziko zvyšující faktor“ pro kardiovaskulární příhody. Zároveň doporučují použití omega 3 mastných kyselin u pacientů s trvale zvýšenou závažnou hypertriglyceridémií.

V randomizovaných kontrolovaných studiích bylo prokázáno, že omega-3 mastné kyseliny neboli rybí oleje snižují velmi vysoké hladiny triglyceridů, hospitalizace a úmrtnost na náhlé srdeční příhody (infarkty myokardu).

Přínos omega-3 mastných kyselin se prolíná napříč různými systémy a patologiemi, včetně autoimunitních onemocnění, infekčních onemocnění, chronického onemocnění ledvin a onemocnění centrálního nervového systému.

Závěr z provedené metaanalýzy: V posledních letech prokázalo několik studií přínos omega 3 mastných kyselin na zánět a snížení triglyceridů, což jsou klíčové aspekty u infarktu myokardu.  

Doporučení z provedené metaanalýzy: Ke snížení rizika úmrtnosti na infarkt myokardu doporučujeme konzumovat 2 g omega-3 mastných kyselin za den (EPA/DHA). U pacientů s vysokým výskytem kardiovaskulárních příhod a hypertriglyceridémií doporučujeme dávku 2 g EPA/DHA dvakrát denně (celkem 4 g denně), aby se snížilo riziko závažných ischemických příhod, včetně mortality na náhlou kardiovaskulární příhodu (infarkt myokardu). 

Název metaanalýzy "Aktualizace Omega-3 polynenasycených mastných kyselin o kardiovaskulárním zdraví". Autory jsou Daniel Rodriguez, Carl J. Lavie, Andrew Elagizi a Richard V. Milani. Dohledatelná na PubMed.

Co je PubMed? PubMed najdete na internetu a je to databáze, která obsahuje přes 16 milionů citací z databáze MEDLINE. Informační zdroj Medline je jedním z nejdůležitějších informačních zdrojů v oblasti lékařství a ostatních souvisejících vědách o životě. Bibliografická databáze Medline je provozována United States National Library of Medicine (NLM) a poskytuje přístup k více než 5600 předním časopisům z biomedicíny a zdravotní péče. Je zásadním informačním zdrojem pro lékaře, zdravotní sestry, ošetřovatele a vědce, jež se věnují výzkumu. Pokrytí databáze sahá do roku 1946 a celkový počet bibliografických záznamů přesahuje 24 milionů.

Číst článek
Vědec, kterého to baví
Vědec, kterého to baví

Společnost Zinzino stojí na vědeckých základech. 

Zaprvé - svůj zdravotní stav si člověk může změřit prostřednictvím balančního testu ze suché kapky krve. Již to je vědecký základ, podle kterého se později určí, jak a co je třeba tělu dodat. Není to žádné hádání z ruky. Je to vědou podložená výchozí pozice, která se později mění tím, co se do těla dodává. A dodává se to, co je opravdu potřeba.

Zadruhé - vzniku nového produktu od Zinzino předchází dlouhodobý výzkum. Produkty jsou poskládány tak, aby uživatel získal co největší benefit. Vědecký tým hledá nejúčinnější nutrienty. Zároveň je kladen důraz na synergii látek, které jsou v tom kterém produktu užity. Není totiž tak vzácným jevem, že v běžně dostupném výživovém produktu jsou použity vitamíny či stopové prvky, které jsou vůči sobě antagonisty, to znamená, že vlastně působí proti sobě a tím brzdí například vstřebávání některých vitamínů a minerálů. Vědci Zinzino pečlivě vybírají nutrienty, které spolu naopak vytvářejí synergický koktejl s absolutní účinností. Je to takový "orchestr" vašeho zdraví. Nic nebrzdí maximální výtěžnost doplňku, který si v Zinzino zakoupíte.

Číst článek
Můžu se zbavit deprese?
Můžu se zbavit deprese?

Výňatek z přednášky MUDr. Juraje Tkáče konané dne 22.10.2023 v Praze. MUDr. Juraj Tkáč je lékařem psychiatrie Ambulance Adikta s.r.o. v Jihlavě. Psychiatrickou praxi vede 22 let.

Profesně se věnuje také problematice zánětu jako možné příčině duševních stavů, výživě a jejich doplňkům. Omega-3 index  poukazuje na míru chronického zánětu v těle. U dětí, které mají například diagnostikovaný autismus, je tento poměr většinou kolem 46:1, což je velice špatný výsledek. 

V psychiatrii se před 3 lety začaly podávat omega-3 mastné kyseliny pro plnohodnotný efekt jako u antidepresiv. V Kanadě od r. 2016 dávají omega-3 mastné kyseliny na lehké depresivní stavy. Dávají je tedy i na středně těžké a těžké deprese, kde také účinkují, ale tam nelze dobře prokázat účinek.

Psychofarmaka, která se v dnešní době podávají při léčbě deprese a duševních onemocnění. Ovlivňují serotonin. Serotonin ale inhibuje, tlumí. To znamená, že způsobuje únavu. To lidé nechtějí. Hodně lidí, když přijde do psychiatrické ambulance, nechtějí léky, ačkoli se necítí duševně dobře.

Stres potlačuje imunitu. Dokonce ve střevním mikrobiomu se aktivují při velkém stresu určité zvláštní mechanismy. Důkazy naznačují, že pokud stres přetrvává, aktivuje se enzym, který zvyšuje syntézu kyseliny chinolinové a snižuje syntézu serotoninu. Tady potom nastupují farmaka, která jakoby "zpětně vychytávají" serotonin. Ale když se serotonin netvoří, tak není co vychytávat. Proto častokrát farmaka nejsou účinná.

Chronickým stresem vyvolaná deprese je spojena s autoimunitními onemocněními jako je revmatoidní artritida, systémový lupus, diabetes 1. typu, alergie, sepse. Zajímavé je, že například pacienti s astmatem i atopií mají přibližně o 50% vyšší výskyt deprese. Nejvíc antidepresiv se užívá na odděleních revmatologie. Revmatologové pak mohou podávat méně analgetik, kortikoidů.

O depresi se začíná mluvit jako o autoimunitním onemocnění.

V psychiatrii je možno využít balanční olej od firmy Zinzino a produkt Viva+.  Oba produkty jsou perfektní. Balanční olej je prozatím nejlepší, co je na trhu. (Omega-3 zkouším už 20 let, co se zabývám zánětem jako možnou příčinou vzniku psychických onemocnění. )

Kazuistiky:

Žena, 34 let

 Po 4 roky úzkostné stavy, strach o zhoršení zdraví, nechutenství, potíže s usínáním, časté buzení, strach jít do práce, obava, jak zvládne pracovní den. Léčena ambulantně 10 let pro závislost na alkoholu a bulimii, podezření na bipolární poruchu - depresivní typ. Medikace: kyselina valproová 1000mg na den, vortioxetin 10 mg.

Doporučena Viva+ pro účinek na nespavost u závislých lidí a potlačení oné nutkavosti něco užít. Viva zaměněna za vortioxetin. Kyselina valproová ponechána, neboť bipolární porucha je složitější onemocnění.

Po 1 měsíci výrazná změna stavu a dosažení remise. Užívá nadále Vivu s kyselinou valproovou. Výhodou Vivy v tomto případě je, že nebyl vyvolán přesmyk do mánie, což v těchto případech často bývá. Přičemž mánie je daleko destruktivnější stav než deprese.

Muž, 33 let

Poslán praktickým lékařem do psychiatrické ambulance pro 4 měsíce trvající pokleslou aktivitu, úzkostné ladění, nespavost, únavu, nechuť cokoliv dělat. Medikace: escitalopram a trazodon, po měsíci za escitalopram přidán sertralin (dva stejné léky jen od různých firem).

Doporučena ke stávající medikaci přidat omega-3 balanční olej a Vivu.

Za týden pacientovi odezněla nespavost. Za měsíc ustoupila úzkost, únava, nechuť cokoliv dělat. Sám se vrátil do práce. 

Výhoda kombinace omega-3 balančního oleje a Vivy je, že zlepšují kvalitu spánku, nenarušují fáze spánkového cyklu, nedělají emoční plochost, přitom efekt je srovnatelný s antidepresivy.

Muž, 58 let

20 let léčen z důvodu bipolární afektivní poruchy - depresivní typ. Časté hospitalizace v průměru 3-5x do roka (v podstatě byl 8 měsíců z 12 hospitalizován). Z důvodu nasazení antidepresiv i časté manické poruchy. Medikace: quetiapin (neuroleptikum) 600 mg na den - vysoká dávka, kyselina valproová 1000 mg na den, sertralin 50 mg. Užíval několik antidepresiv ze skupiny SSRI. Pro těžkou depresi pokaždé přesmyk do mánie.

Doporučeny omega-3 mastné kyseliny - záměnou za sertralin. Jinak ponechána medikace kyselinou valproovou a quetiapinem.

Aktuálně je pacient v remisi 7 let. Od té doby nebyl vůbec hospitalizován! Vrátil se ke svému povolání zvěrolékaře. Zvládá dobře i svůj osobní život.

 

 

Číst článek
Omega-3 a civilizační nemoci
Omega-3 a civilizační nemoci

Výňatek z přednášky doc. MUDr. Jiřího Slívy, Ph.D., konané dne 25.11.2023 v Praze. Doc. MUDr. Jiří Slíva, Ph.D., je lékařem Ústavu farmakologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. 

Potravinových doplňků je na trhu spousta. Dá se říci, že potravinové doplňky jsou nejbezpečnějším nástrojem, jak působit preventivně proti vzniku nemocí, nebo jak podpořit léčbu, pokud již nemoc vznikla. To se týká zejména nemocí chronických tzv. "civilizačních".

Jedním z nejvyhledávanějších potravinových doplňků jsou oprávněně omega-3 mastné kyseliny.

Číst článek
Tak jak je to s tím cukrem?
Tak jak je to s tím cukrem?

Byli jsme léta masírováni tím, že tuk je největší nepřítel. Omezování tuku ve stravě mělo přinést kýžený výsledek - štíhlou postavu a zdraví. Štíhlosti někteří zarputilí jedinci dosáhnout dokázali, ale s tím zdravím je to podle posledních výzkumů jinak.

Nízkotučné šílenství - jogurty, mléko, šunka ... skoro vše má nízkotučnou verzi. Ano, určitě není dobré se přecpávat od rána do večera tukem. Ale prostřednictvím tuku do sebe dostáváme tolik potřebné vitamíny rozpustné v tucích a také mastné kyseliny, které jsou tolik potřebné a esenciální (to znamená, že si je tělo nedokáže samo vyrobit a musí je přijímat ze stravy). Ve finále je tedy mnohem větším škodičem cukr než tuk, protože cukr nám nedá vůbec nic.

Číst článek
Alergie a betaglukany
Alergie a betaglukany

Alergie je nepřiměřená reakce našeho imunitního systému při střetu s alergenem. Alergen je zpravidla látka běžně se vyskytující v našem okolním prostředí, která většině lidí žádné problémy nezpůsobuje (pyl, plíseň, potraviny, zvířata, bodnutí hmyzem atd.). Problémem je tedy vlastně přehnaná reakce organismu.

Pokud trpíte alergií a přidáte do své potravy betaglukany, pak tato mince má pro vás obě strany pozitivní. Zaprvé bojujete proti alergii, ale také vytváříte v těle protizánětlivé prostředí. Dále vysvětleno.

Buňky Th1 a Th2 jsou vlastně protihráči a působí na poli našeho imunitního systému. Jejich vyvážený poměr je znakem dobré imunologické funkce. 

Buňky Th2 mají velkou spojitost s alergiemi. Je důležité mít správný poměr TH1 a TH2 buněk. Pokud máte v těle dostatek 1-3 a 1-6 betaglukanů,  tak makrofágy motivují pomocné buňky TH0, aby se z nich vyvinuly buňky Th1. Aby se přetransformovaly. 

Pokud nemáte dostatek 1-3 a 1-6 betaglukanů, tak nedochází k žádné komunikaci od makrofágů a z těch pomocných buněk Th0 se stávají buňky Th2 a následně máte problém s alergiemi.

V dřívějších dobách byly alergie velmi zřídkavé, protože jsme jedli velké množství 1-3, 1-6 betaglukanů. Příkladem může být nefiltrované pivo, které již dnes nebývá běžně v prodeji. Zhruba kolem r. 1950 se začalo v pivovarnictví používat mikrofiltrace piva, tím zmizely z nápoje téměř všechny betaglukany. A dnes máme sice krásně průzračné pivo, avšak bez zdraví prospěšných betaglukanů 1-3 a 1-6.

Dalším zdrojem betaglukanů byly dříve organické plodiny ovoce a zeleniny. Například jablko, které má na sobě takové stroupky nebo skvrnky, v těchto místech vlastně obsahuje velké množství betaglukanů. Po druhé světové válce se však začaly v potravinářském průmyslu používat syntetické látky (hnojení), které zabíjejí tyto betaglukany. Dnes sice máme v obchodech krásná "Walt Disney" jablka - krásná, bezchybná, bez stroupků a flíčků ... ale právě to "znečištění" na nich bylo to, co nám dělalo dobře. Byly to právě ty 1-3 a 1-6 betaglukany.

A takto bychom mohli pokračovat, co všechno z naší přirozené stravy zmizelo, a tím zmizely i potřebné betaglukany, které zabezpečují naši imunitu.

Toto je v jednoduchosti vysvětlení, proč máme v současné době tolik alergií, kolik máme, a proč jsou alergie na vzestupu. Jsou to vědecky podložené poznatky o působení 1-3 a 1-6 betaglukanů. 

Výtažek z přednášky Dr. Paula Claytona, Ph.D. 

Číst článek
Co všechno umí "nakopávač" betaglukan?
Co všechno umí "nakopávač" betaglukan?

Vědec Prof. Václav Větvička, Ph.D., zasvětil celou svoji kariéru právě betaglukanům. V jedné ze svých přednášek uvedl následující informace.

Japonci používají betaglukany jako oficiální lék na rakovinu už 40 let.

Betaglukany zvyšují fagocytózu buněk, tj. schopnost pohlcovat špatné nefungující buňky a mikroby. Je to první stupeň naší obrany.

Betaglukany zvyšují oxidativní vzplanutí, což je vlastně rovněž obranná reakce našeho těla.

Betaglukany účinně bojují proti infekcím, rakovině.

Betaglukany chrání před ozářením, jak slunečním, tak ozářením při léčbě onkologických onemocnění.

U betaglukanu je důležitá jeho čistota, tzn. kolik procent vlastně toho betaglukanu v tom kterém produktu je. Například čištěním houbového betaglukanu dochází k zintentivnění té "vůně" hub, což mnoha lidem vadí. Často se pak do těchto houbových produktů přidávají další krycí látky. 

Účinky betaglukanu ve studiích prokázány u myší, krys, králíků, morčat, ovcí, koní, opic, psů, koček, včel i lidí.

Při užití betaglukanu intravenózně (podání injekčně) se dostaví účinek cca za 20 minut. Při užití betaglukanu orálně (ústní podání) zhruba za 2 až 3 dny. Účinek je ale úplně stejný - co do síly. Jen je tam časový posun.

Prof. Větvička s dalšími kolegy dělal výzkum na podávání betaglukanu u rakoviny prsu u myší. Zde byla prokázána velká účinnost potlačení rakovinného bujení. Tato zkušenost byla pozorována i u jiných druhů rakovin (prostata, plíce). Právě proto, že už je úplně jasné, že betaglukan skutečně potlačuje rakovinné bujení, začalo se v posledních letech dělat velké množství studií - už i velké firmy jako Merck atd.

Betaglukany významně snižují negativní účinky radioterapie i chemoterapie u léčby onkologických onemocnění. Principem té léčby je zničit rychle ty buňky, které se rychle dělí. Ony se ale rychle dělí také buňky kostní dřeně, které potřebujeme právě pro silnou imunitu. Betaglukan má v tomto ohledu dva účinky - zaprvé snižuje škodlivé účinky ozáření a chemoterapie, a zadruhé dokáže ničit rakovinné buňky. Buňky kostní dřeně se mnohem rychleji vrací k normálu - před léčbou. Pacient tak rychleji regeneruje mezi jednotlivými dávkami ozáření.

Účinek betaglukanů byl pozorován i na snížení hladiny cholesterolu, při chronické únavě, únavě po léčbě rakoviny, snížení hladiny krevního cukru, snížení účinku rtuti a jiných jedů na organismus.

Byla provedena studie v Ústí nad Labem s kvasničním glukanem na 27 pacientech, kteří měli buď rakovinu střeva nebo prsu. Po měsíci užívání betaglukanu se jim významně snížil únavový syndrom po onkologické léčbě. Obyčejně je to velký problém u onkologických pacientů. Pro klasického lékaře je ten člověk vlastně zdravý, takže mu nedokáže pomoci, ale ti lidé pociťují ohromnou únavu, která je omezuje.

Betaglukanem se nelze předávkovat. 

Betaglukan nemá absolutně žádné vedlejší účinky.

Betaglukan je čistá přirozená molekula. Opravdu přírodní.

Betaglukan - na to, co dokáže - je cenově dostupný. 

Kolik betaglukanu užívat? Jakou dávku? Pro běžnou stimulaci imunity doporučuje Prof. Větvička užívat 200 mg/den. U probíhajícího onkologického onemocnění  alespoň 1000 mg/den.

Pro úplnost jen doplňujeme, že v produktech Zinzino je takové množství betaglukanů: v Xtendu je to v jedné tabletě 50 mg, v Protectu 200 mg v jedné kapsli. 

 

Číst článek
Víte, co je omega-3 index?
Víte, co je omega-3 index?

 

Omega-3 index je vlastně údaj o tom, jakou máme v krvi hladinu omega-3 mastných kyselin EPA a DHA. Jinými slovy omega-3 index určuje množství (hladinu) omega-3 (EPA a DHA) v porovnání s ostatními mastnými kyselinami, které máme v krvi. Hodnota omega-3 indexu by měla být nad 8% z celkové hodnoty mastných kyselin. Ideálně by to mělo být 10%. Maximální doporučená hladina je 12%.

Mastné kyseliny EPA a DHA jsou velice důležité základní stavební kameny našich buněk, našeho fungování. A proto, když klesne jejich hladina pod úroveň 4%, tělo může mít problém s udržováním normálního vývoje buněk a tkání. Při nízké hladině EPA a DHA, tedy při nízkém omega-3 indexu, dochází v těle k chronickému zánětu a vzniku zdravotních problémů typu únava, snížená obranyschopnost, artritida, rudnutí, otoky, bolesti svalů, chronická bronchitida, chronická sinusitida, onemocnění srdce, rakovina, záněty prostaty, infekce močového traktu, fibrocystóza prsu, deprese, ztráta kognitivních funkcí - demence, zrychlené stárnutí, onemocnění očí aj.

Státní zdravotní ústav Ministerstva zdravotnictví ČR na svých stránkách upozorňuje, že se v následujících 20 letech zvýší počet těch, kteří budou mít nejméně 4 zdravotní potíže (rakovina, cukrovka, demence, deprese), kdy se nebudou schopni sami o sebe postarat. Dle Státního zdravotního ústavu dojde ke zdvojnásobení vícečetných onemocnění (multimorbidita). viz. Státní zdravotní ústav ČR

Vědci se shodují, že omega-3 index je relevantním ukazatelem rizika příčin ischemické choroby srdeční, infarktu a všech dalších civilizačních onemocnění (artritida, artróza, ADHD, diabetes, vysoký krevní tlak). Balance test poměru omega-6 a omega-3 v krvi tak může mít významné využití v lékařské praxi.   Balance test Zinzino

 

Číst článek
Nahoru
31 položek celkem